Sporcu Adölesanda Allerjik Kontakt Dermatit: Mercaptobenzothiazole ve Mercapto Mix

Yazar/lar:
Zeynep Şengül Emeksiz
İlknur Bostancı
Kadir Öztürk

Özet

Allerjik kontakt dermatit daha önce karşılaşılan ve duyarlanma gelişen maddeler ile tekrar karşılaşılması sonrasında ortaya çıkan gecikmiş tip (Tip 4) hipersensitivite reaksiyonudur. Erişkinlerde en çok mesleksel maruziyete bağlı gelişse de çocuklarda hobiler, oyuncaklar, spor malzemeleri de bu klinikle ilişkili olabilir. Kesin tanı koymak ve allerjeni tespit etmek için altın standart yama testidir.

13 yaşında erkek hasta iki aydır olan her iki el ayasında ve ayaklarında kaşıntılı lezyonlar nedeni ile kliniğimize başvurdu. Hastanın öyküsünden iki aydır yoğun spor yaptığı, futbol oynarken kaleci eldiveni giydiği ve yüzme sırasında kauçuk terlik kullandığı öğrenildi.

Hastada primer olarak kontakt dermatit düşünüldü. Ayırıcı tanıya yönelik Avrupa standart seri ile yama testi yapıldı. Mercaptobenzothiazole ve mercapto mix pozitif olarak değerlendirildi.

Bu olgu aracılığıyla çocuklarda allerjik kontakt dermatit tanısında spor aktiviteleri, oyuncaklar ve hobilerin olası allerjen teması açısından iyi sorgulanması gerektiği ve yama testinin tanıdaki öneminin vurgulaması amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler

Allerjik kontakt dermatit, Çocuk, Yama testi